Muzeul Național de Istorie a României

Ernest Oberländer-Târnoveanu

Manager

Vacant

Vacant

Director adjunct

Cornel Constantin Ilie

Director adjunct

Cristina Moisescu

Cristina Moisescu

Contabil șef

Departamente

Conducere

  1. Ernest Oberländer-Târnoveanu – Manager – CV
  2. Cornel Constantin Ilie – Director adjunct – CV
  3. Cristina Moisescu – Contabil șef

Compartimentul Juridic

Consilier juridic gradul I A- Vacant

Compartimentul Secretariat

  1. Mărășoiu Alexandra- documentarist principal – CV
  2. Referent treapta I A – Vacant

Compartimentul Achiziții Publice

  1. Referent de specialitate gradul I – Vacant
  2. Referent de specialitate gradul I – Vacant

Compartimentul Resurse Umane și Salarizare

  1. Nicoleta Chiriță – Referent de specialitate
  2. Daniela Antoaneta Radu – Referent de specialitate

Compartimentul Audit Public Intern

  1. Corina Elena Negrea – Auditor
  2. Auditor gradul II – Vacant

Compartimentul de Combatere a Dezastrelor, de Prevenire a  Incendiilor și  Protecție a Muncii

  1. Lia Gheorghe- referent treapta IA

Compartimentul Informatică

  1. Nicolau Ruxandra Elena – analist gradul I A

Secția Cabinet Numismatic și Tezaurul Istoric

Martin Tudor Alexandru  – șef secție – CV

     COMPARTIMENTUL CABINET NUMISMATIC

  1. Moisil Delia Florina- muzeograf gradul IA
  2. Ion Manuela Salomeea-muzeograf gradul IA – CV
  3. Vacant – muzeograf gradul I
  4. Vacant – muzeograf gradul IA
  5. Vacant – muzeograf gradul I

         COMPARTIMENTUL TEZAUR ISTORIC

  1. Oanță-Marghitu Rodica – muzeograf gradul IA
  2. Arbunescu-Vlădescu Alexandru Sorin Liviu-muzeograf gradul IA
  3. Moldoveanu Katia- muzeograf gradul IA – CV
  4. Știrbulescu Christina Elena- muzeograf gradul IA – CV
  5. Dumitrașcu Alis Nicoleta – muzeograf gradul II

    COMPARTIMENTUL CENTRUL NAȚIONAL DE DOCUMENTARE ÎN DOMENIUL NUMISMATICII
    OCTAVIAN ILIESCU

    1. Tătaru Cristiana- muzeograf gradul IA – CV
    2. Vacant- muzeograf  gradul II

Secția de Arheologie Pre și Protoistorică, Clasică, Medievală și Preventivă

Oța Ion Silviu -Șef secție – CV
COMPARTIMENTUL ARHEOLOGIE PRE ȘI PROTOISTORICĂ

  1. Andreescu Radian Romus- cercetător științific gradul II – CV
  2. Oanță-Marghitu Sorin- muzeograf gradul IA – CV
  3. Borș Corina- cercetător științific gradul III – CV
  4. Vacant – cercetător științific gradul III
  5. Vacant – cercetător științific gradul III
  6. Vacant – muzeograf gradul IA

          COMPARTIMENTUL ARHEOLOGIE CLASICĂ

  1. Simion Mihaela-    muzeograf gradul  IA – CV
  2. Paraschiv-Grigore Eugen Marius- muzeograf  gradul IA – CV
  3. Vleja Decebal- muzeograf  gradul IA – CV
  4. Dumitrașcu Emil Ionuț- muzeograf gradul  IA
  5. Bocan Ionuț- muzeograf gradul IA – CV
  6. Neagu Cătălina Mihaela – muzeograf gradul IA – CV
  7. Rațiu Alexandru – Mircea- muzeograf gradul IA – CV
  8. Damian Paul Cristian – cercetător științific gradul I
  9. Teodor Silviu Eugen – cercetător științific gradul II – CV
  10. Bâltâc Adela – cercetător științific gradul III – CV
  11. Ovidiu Țentea – cercetător științific gradul II – CV
  12. Vacant- muzeograf gradul IA
    COMPARTIMENTUL ARHEOLOGIE MEDIEVALĂ, DE EPOCĂ MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ

1. Samson Andra- muzeograf gradul  IA – CV
2. Vasile Mihai Gabriel – muzeograf  gradul IA – CV
3. Ene Irina – muzeograf gradul IA – CV

Secția de Istorie Medievală, Modernă și Contemporană

                         Ilie Oana- șef secție

        COMPARTIMENTUL  ISTORIE MEDIEVALĂ, MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ

  1. Lazăr Ginel Ionel- cercetător științific gradul III
  2. Mandache Diana Maria- cercetător științific gradul III – CV
  3. Păiușan –Nuică Cristina- cercetător științific gradul III
  4. Georgescu Florin – muzeograf gradul IA – CV
  5. Konig Nicoleta Eugenia- muzeograf gradul IA
  6. Gon Pompilia- muzeograf gradul II
  7. Mălăncioiu Raluca Elena- muzeograf gradul IA

      COMPARTIMENTUL  ISTORIA ROMÂNILOR DIN AFARA GRANITELOR

  1. Ștefan Andreea –muzeograf gradul II – CV
  2. Vacant – muzeograf gradul I

 

       COMPARTIMENTUL ISTORIA COPILĂRIEI

  1. Crimu Niculina Diana – muzeograf gradul II – CV

 

        COMPARTIMENTUL CARTOGRAFIE ISTORICĂ

1. Florea Mihai Ștefan – muzeograf gradul IA

 

Info specialiști

Secția Relații  Publice și Marketing Cultural

Adela Stan – șef de secție – CV

COMPARTIMENTUL RELAȚII  PUBLICE

  1. Joița Cristina Elena- analist ajutor treapta IA

 

     COMPARTIMENTUL  MARKETING și  ORGANIZARE EVENIMENTE CULTURALE

  1. Bîrzu Andreea Nicoleta- muzeograf gradul I – CV
  2. Trifu Andrei Marius – muzeograf gradul II – CV

      COMPARTIMENTUL  EDUCAȚIE MUZEALĂ

  1. Roaită Flavius  – muzeograf gradul IA CV
  2. Grumeza Andrei – muzeograf gradul II – CV
  3. Mateescu Simona Mihaela- desenator artistic gradul IA – CV
  4. Ducman Georgiana- desenator artistic gradul IA – CV

Secția  Evidența,  Conservarea  și  Protecția  Patrimoniului

Bădescu Alexandru Mihail – șef secție – CV

      COMPARTIMENTUL  CONSERVAREA  PATRIMONIULUI

  1. Olteanu Cristina- conservator  gradul IA – CV
  2. Stanciu Cristina- conservator treapta IA – CV
  3. Szucs Ștefania- conservator treapta IA – CV
  4. Alecu Vasilica Simona- conservator treapta IA – CV
  5. Chiriac Mihaela- conservator treapta II – CV

      COMPARTIMENTUL EVIDENȚA ȘI GESTIUNEA GENERALĂ A PATRIMONIULUI

  1. Țuhașu Florentina Manuela- conservator gradul IA – CV
  2. Drăgoiescu Valentin Ionuț- muzeograf  gradul IA – CV
  3. Pătrașcu Ioana – Roxana-muzeograf  gradul I
  4. Trică Ana-Maria-documentarist principal – CV
  5. Bogdan Petre Opreanu- muzeograf  gradul I – CV

       COMPARTIMENTUL SUPRAVEGHERE ȘI PROTECȚIA PATRIMONIULUI

  1. Chițu Costel- trezorier treapta IA – CV
  2. Dumitru Constantin- trezorier treapta IA – CV
  3. Găman Nicolae – supraveghetor muzeu
  4. Cozma Aurelia Simona- supraveghetor muzeu – CV
  5. Neacsu Alin- supraveghetor muzeu – CV
  6. Vacant- supraveghetor muzeu
  7. Vacant- supraveghetor muzeu

    COMPARTIMENTUL BIBLIOTECĂ

1.Sferle Alexandra- analist ajutor treapta  IA – CV

         COMPARTIMENTUL ARHIVĂ GENERALĂ

1.Pascu Laurențiu Mircea- arhivist debutant – CV

Secția Investigații Fizico-Chimice și Biologice

Georgescu Migdonia – șef secție

       COMPARTIMENTUL INVESTIGAȚII CU RADIAȚII  X

  1. Baltă Zizi Ileana- cercetător științific gradul III – CV

     COMPARTIMENTUL CENTRUL NAȚIONAL DE CERCETĂRI ȘI INVESTIGAȚII FIZICO-CHIMICE ȘI BIOLOGICE

  1. Barbu Olimpia Hinamatsuri- cercetător științific gradul III –CV
  2. Petroviciu Irina- cercetător științific gradul III – CV
  3. Carșote Cristina- cercetător științific gradul III – CV
  4. Vacant – biolog principal
  5. Vacant – chimist debutant

      COMPARTIMENTUL CENTRUL NAȚIONAL DE CERCETĂRI PLURIDISCIPLINARE ALEXANDRA BOLOMEY

  1. Radu Valentin- cercetător științific gradul III – CV
  2. Haită Constantin- cercetător științific gradul  III –CV

Secția Restaurare

Dragomir Gabriela – șef secție

    COMPARTIMENTUL LABORATORUL RESTAURARE CERAMICĂ

  1. Voicu Mădălina – Florentina –restaurator gradul II
  2. Bălănescu Radu-Florian – restaurator gradul  I
    COMPARTIMENTUL LABORATORUL RESTAURARE METAL
  3. Dozsa Alexandru- restaurator gradul IA – CV
  4. Popescu Sergiu- Sorin – restaurator gradul IA – CV
  5. Mladin Bogdan Dumitru- restaurator gradul I – CV
  6. Popa Ioan Paul- restaurator gradul II – CV
  7. Burtea Mihai – restaurator debutant – CV
  8. Vacant- restuartaor treapta IA
    COMPARTIMENTUL LABORATORUL RESTAURARE OBIECTE DIN MATERIALE ORGANICE
    1. Radu Marian- restaurator gradul IA
    2. Petcu Cristina – restaurator gradul I – CV
    3. Nuță Georgeta- restaurator treapta I – CV
    4. Gyenge Ștefana – restaurator treapta I
    5. Moșoiu Cristina – restaurator treapta I

Secția Muzeul Național Filatelic

Uyy Sorian – Șef secție – CV

    COMPARTIMENTUL EVIDENȚA ȘI GESTIUNEA FONDULUI NAȚIONAL FILATELIC

  1. Barbu Cristina – muzeograf gradul II – CV
  2. Gruescu Cristina Elena- curator gradul  IA
  3. Galu Alina Mariana- curator gradul IA
  4. Ștefănescu Marina- curator gradul IA – CV
  5. Lică Mirela Silvia- gestionar custode treapta IA – CV
  6. Cherăscu Magdalena- gestionar custode treapta IA
  7. Erica Ioja – CV
  8. Toma Iuliana Selena – CV

COMPARTIMENTUL ISTORIA POȘTALA

  1. Voicu Alexandru-Cristian – curator gradul II

Compartimentul Financiar-Contabil și Casierie

  1. Dobre Alina Mihaela- economist gradul IA
  2. Stan Gherghina- șef depozit
  3. Ganea Maria – supraveghetor muzeu
  4. Stanciu Valerica – supraveghetor muzeu
  5. Leonte Elena – economist gradul I
  6. Vacant – economist gradul II
  7. Vacant – contabil treapta IA
  8. Vacant – economist gradul IA

Serviciul Tehnico-Administrativ

  1. Vacant – șef serviciu
  2. Sferle Florian- muncitor calificat treapta I
  3. Ene Ionel- muncitor calificat treapta I
  4. Vacant – muncitor calificat treapta I
  5. Vacant – muncitor calificat treapta I
  6. Paraschiv Valentin- muncitor calificat treapta I
  7. Vacant – muncitor calificat treapta I
  8. Vacant – muncitor calificat treapta I
  9. Vacant – muncitor calificat treapta I
  10. Vacant –muncitor calificat treapta I
  11. Năstase Viorel- muncitor calificat treapta I
  12. Ianache Dănuț Alexandru – muncitor calificat treapta I
  13. Năstase Constantin- muncitor calificat II
  14. Țăndărică Gelu- muncitor calificat treapta I
  15. Marin Florin – șofer I,
  16. Dina Constantin Cristian- șofer treapta I
  17. Pavel Claudia- îngrijitor
  18. Buzoianu Eugenia- îngrijitor
  19. Pîrvu Mioara- îngrijitor
  20. Tarabega Vasilica- îngrijitor
  21. Vacant – ingrijitor gradația B
  22. Vacant – îngrijitor
  23. Odică Camelia – administrator treapta I
  24. Ciobanu Ana –  portar

Compartimentul Organizare de Expoziții și Publicații

  1. Amarie Marius- restaurator gradul IA

Compartimentul Centrul Național de Cercetare și Documentare în Domeniul Muzeografiei Radu Florescu

  1. Perpits Mark Robert – muzeograf gradul II

Compartimentul Programe și Proiecte

  1. Neculae Marius Gabriel – muzeograf gradul IA –CV