Muzeul Național de Istorie a României

Ernest Oberländer-Târnoveanu

Ernest Oberländer-Târnoveanu

Manager

Vacant

Vacant

Director adjunct

Cornel Constantin Ilie

Cornel Constantin Ilie

Director adjunct

Cristina Moisescu

Cristina Moisescu

Contabil șef

Departamente

Conducere

Ernest Oberländer-Târnoveanu – Manager

Cornel Constantin Ilie – Director adjunct

Cristina Moisescu – Contabil șef

Compartimentul Juridic

Compartimentul Secretariat

  • Tina-Carmen Duminică – Referent

Compartimentul Achiziții Publice

  • Vacant
  • Vacant

Compartimentul Resurse Umane și Salarizare

  • Nicoleta Chiriță – Referent de specialitate
  • Daniela Antoaneta Radu – Referent de specialitate

Compartimentul Audit Public Intern

  • Corina Elena Negrea – Auditor

Compartimentul de Combatere a Dezastrelor, de Prevenire a  Incendiilor și  Protecție a Muncii

  1. Lia Gheorghe- referent treapta IA

Compartimentul Informatică

  • Vacant

Secția Cabinet Numismatic și Tezaurul Istoric

1.Martin Tudor Alexandru  – șef secție

A.COMPARTIMENTUL CABINET NUMISMATIC

  1. Moisil Delia Florina- muzeograf gradul IA
  2. Ion Manuela Salomeea-muzeograf gradul IA
  3. Vacant – muzeograf gradul I
  4. Vacant – muzeograf gradul IA
  5. Vacant – muzeograf gradul I

 

B.COMPARTIMENTUL TEZAUR ISTORIC

  1. Oanță-Marghitu Rodica – muzeograf gradul IA
  2. Arbunescu-Vlădescu Alexandru Sorin Liviu-muzeograf gradul IA
  3. Moldoveanu Katia- muzeograf gradul IA
  4. Știrbulescu Christina Elena- muzeograf gradul IA
  5. Dumitrașcu Alis Nicoleta – muzeograf gradul II
    C.COMPARTIMENTUL CENTRUL NAȚIONAL DE DOCUMENTARE ÎN DOMENIUL NUMISMATICII OCTAVIAN ILIESCU
  6. Tătaru Cristiana- muzeograf gradul I
  7.                Vacant- muzeograf  gradul II

Secția de Arheologie Pre și Protoistorică, Clasică, Medievală și Preventivă

  1. Oța Ion Silviu -Șef secție
  2. COMPARTIMENTUL ARHEOLOGIE PRE ȘI PROTOISTORICĂ
  3. Andreescu Radian Romus- cercetător științific gradul II
  4. Oanță-Marghitu Sorin- muzeograf gradul IA
  5. Borș Corina- cercetător științific gradul III
  6. Vacant – cercetător științific gradul III
  7. Vacant – cercetător științific gradul III
  8. Vacant – muzeograf gradul IA

B.COMPARTIMENTUL ARHEOLOGIE CLASICĂ

  1. Simion Mihaela-    muzeograf gradul  IA
  2. Paraschiv-Grigore Eugen Marius- muzeograf  gradul IA
  3. Vleja Decebal- muzeograf  gradul IA
  4. Dumitrașcu Emil Ionuț- muzeograf gradul  IA
  5. Bocan Ionuț- muzeograf gradul IA
  6. Neagu Cătălina Mihaela – muzeograf gradul IA
  7. Rațiu Alexandru – Mircea- muzeograf gradul IA
  8. Damian Paul Cristian – cercetător științific gradul I
  9. Teodor Silviu Eugen – cercetător științific gradul II
  10. Bâltâc Adela – cercetător științific gradul III
  11. Țentea Petru Ovidiu – cercetător științific gradul II
  12. Vacant- muzeograf gradul IA
  13. C. COMPARTIMENTUL ARHEOLOGIE MEDIEVALĂ, DE EPOCĂ MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ

1.Samson Andra- muzeograf gradul  IA

2.Vasile Mihai Gabriel – muzeograf  gradul IA

  1. Ene Irina – muzeograf gradul IA

Secția de Istorie Medievală, Modernă și Contemporană

                         Ilie Oana- șef secție

A.COMPARTIMENTUL  ISTORIE MEDIEVALĂ, MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ

  1. Lazăr Ginel Ionel- cercetător științific gradul III
  2. Mărășoiu Alexandra- documentarist principal
  3. Mandache Diana Maria- cercetător științific gradul III
  4. Păiușan –Nuică Cristina- cercetător științific gradul III
  5. Georgescu Florin – muzeograf gradul IA
  6. Konig Nicoleta Eugenia- muzeograf grdaul IA
  7. Gon Pompilia- muzeograf gradul II
  8. Mălăncioiu Raluca Elena- muzeograf gradul I

B.COMPARTIMENTUL  ISTORIA ROMÂNILOR DIN AFARA

GRANITELOR

  1. Ștefan Andreea –muzeograf gradul II
  2. Vacant – muzeograf gradul I

 

 

  1. COMPARTIMENTUL ISTORIA COPILĂRIEI
  2. Crimu Niculina Diana – muzeograf gradul II

 

                D.COMPARTIMENTUL CARTOGRAFIE ISTORICĂ

1. Florea Mihai Ștefan – muzeograf gradul IA

 

CV-uri specialiști

Secția Relații  Publice și Marketing Cultural

  1. Roaită Flavius – șef secție ( ocupat temporar)

A.COMPARTIMENTUL RELAȚII  PUBLICE

  1. Joița Cristina Elena- analist ajutor treapta IA

 

B.COMPARTIMENTUL  MARKETING și  ORGANIZARE EVENIMENTE CULTURALE

  1. Bîrzu Andreea Nicoleta- muzeograf gradul II
  2. Vacant- fotograf treapta I

C.COMPARTIMENTUL  EDUCAȚIE MUZEALĂ

  1. Grumeza Andrei- muzeograf grdaul II
  2. Vacant temporar- muzeograf gradul I
  3. Mateescu Simona Mihaela- desenator artistic gradul IA
  4. Ducman Georgiana- desenator artistic gradul IA

Secția  Evidența,  Conservarea  și  Protecția  Patrimoniului

  1. Bădescu Alexandru Mihail – șef secție

A.COMPARTIMENTUL  CONSERVAREA  PATRIMONIULUI

  1. Olteanu Cristina- conservator  gradul IA
  2. Stanciu Cristina- conservator treapta IA
  3. Szucs Ștefania- conservator treapta IA
  4. Alecu Vasilica Simona- conservator treapta IA
  5. Chiriac Mihaela- conservator treapta II

B.COMPARTIMENTUL EVIDENȚA ȘI GESTIUNEA GENERALĂ A PATRIMONIULUI

  1. Țuhașu Florentina Manuela- conservator gradul IA
  2. Drăgoiescu Valentin Ionuț- muzeograf  gradul I
  3. Pătrașcu Ioana – Roxana-muzeograf  gradul II
  4. Trică Ana-Maria-documentarist principal

C.COMPARTIMENTUL SUPRAVEGHERE ȘI PROTECȚIA PATRIMONIULUI

  1. Chițu Costel- trezorier treapta I
  2. Dumitru Constantin- trezorier treapta IA
  3. Găman Nicolae – supraveghetor muzeu
  4. Mureșan Savin- supraveghetor muzeu
  5. Cozma Aurelia Simona- supraveghetor muzeu
  6. Vacant- supraveghetor muzeu
  7. Vacant- supraveghetor muzeu
  8. Vacant- supraveghetor muzeu
    D. COMPARTIMENTUL BIBLIOTECĂ

1.Sferle Alexandra- analist ajutor treapta  IA
         E. COMPARTIMENTUL ARHIVĂ GENERALĂ

                        1.Vacant- arhivist debutant

 

CV-uri specialiști

Secția Investigații Fizico-Chimice și Biologice

1.Georgescu Migdonia – șef secție

A.COMPARTIMENTUL INVESTIGAȚII CU RADIAȚII  X

  1. Baltă Zizi Ileana- cercetător științific gradul III

B.COMPARTIMENTUL CENTRUL NAȚIONAL DE CERCETĂRI ȘI INVESTIGAȚII FIZICO-CHIMICE ȘI BIOLOGICE

  1. Barbu Olimpia Hinamatsuri- cercetător științific gradul III
  2. Petroviciu Irina- cercetător științific gradul III
  3. Carșote Cristina- cercetător științific gradul III
  4. Vacant – biolog principal
  5. Vacant – chimist debutant

C.COMPARTIMENTUL CENTRUL NAȚIONAL DE CERCETĂRI PLURIDISCIPLINARE ALEXANDRA BOLOMEY

  1. Radu Valentin- cercetător științific gradul III
  2. Haită Constantin- cercetător științific gradul  III

CV-uri specialiști

Secția Restaurare

  1. Dragomir Gabriela – șef secție

A.COMPARTIMENTUL LABORATORUL RESTAURARE CERAMICĂ

  1. Voicu Mădălina – Florentina –restaurator gradul II
  2. Bălănescu Radu-Florian – restaurator gradul  II
    B. COMPARTIMENTUL LABORATORUL RESTAURARE METAL
  3. Dozsa Alexandru- restaurator gradul IA
  4. Popescu Sergiu- Sorin – restaurator gradul IA
  5. Mladin Bogdan Dumitru- restaurator gradul II
  6. Popa Ioan Paul- restaurator gradul II
  7. Burtea Mihai – restaurator debutant
  8. Vacant- restuartaor treapta IA
    C. COMPARTIMENTUL LABORATORUL RESTAURARE OBIECTE DIN MATERIALE ORGANICE
  9. Radu Marian- restaurator gradul I
  10. Petcu Cristina – restaurator gradul II
  11. Nuță Georgeta- restaurator treapta I
  12. Gyenge Ștefana – restaurator treapta I
  13. Moșoiu Cristina – restaurator treapta II

Secția Muzeul Național Filatelic

1.Uyy Sorian – Șef secție

A.COMPARTIMENTUL EVIDENȚA ȘI GESTIUNEA FONDULUI NAȚIONAL FILATELIC

  1. Barbu Cristina – muzeograf gradul II
  2. Gruescu Cristina Elena- curator gradul  IA
  3. Galu Alina Mariana- curator gradul IA
  4. Ștefănescu Marina- curator gradul IA
  5. Turianu Tiberiu- Viorel- curator debutant
  6. Lică Mirela Silvia- gestionar custode treapta IA
  7. Cherăscu Magdalena- gestionar custode treapta IA
    COMPARTIMENTUL ISTORIA POȘTALĂ
  8. Voicu Alexandru-Cristian – curator gradul II

Compartimentul Financiar-Contabil și Casierie

  • Dobre Alina Mihaela- economist grdaul IA
  • Dinu-Ghebuță Maria- economist gradul IA
  • Mihai Mioara – economist grdaul I
  • Vacant – economist gradul II
  • Cristea Daniela – contabil treapta IA
  • Stan Gherghina- șef depozit
  • Ganea Maria – supraveghetor muzeu
  • Stanciu Valerica – supraveghetor muzeu

Serviciul Tehnico-Administrativ

  • Vacant – șef serviciu
  • Sferle Florian- muncitor calificat treapta I
  • Ene Ionel- muncitor calificat treapta I
  • Dumitrescu Ioan- muncitor calificat treapta I
  • Oprescu Iulian- muncitor calificat treapta I
  • Paraschiv Valentin- muncitor calificat treapta I
  • Banu Ion- muncitor calificat treapta I
  • Vacant – muncitor calificat treapta I
  • Vacant – muncitor calificat treapta I
  • Vacant –muncitor calșificat treapta I
  • Ianache Dănuț- muncitor calificat treapta II
  • Năstase Constantin- muncitor calificat II
  • Țăndărică Gelu- muncitor calificat treapta I
  • Marin Florin – șofer I,
  • Dina Constantin Cristian- șofer II
  • Pavel Claudia- îngrijitor
  • Buzoianu Eugenia- îngrijitor
  • Pîrvu Mioara- îngrijitor
  • Tarabega Vasilica- îngrijitor
  • Vacant – îngrijitor
  • Odică Camelia – administrator treapta I
  • Ciobanu Ana –  portar

Compartimentul Organizare de Expoziții și Publicații

  1. Amarie Marius- restaurator gradul IA

Compartimentul Centrul Național de Cercetare și Documentare în Domeniul Muzeografiei Radu Florescu

  1. Vacant – muzeograf debutant