Program : Luni – Marți : închis - Miercuri – Duminică: 9:00 – 17:00 - Casa de Bilete se închide la: 16:15

 
 

Program : Luni – Marți : închis - Miercuri – Duminică: 9:00 – 17:00 - Casa de Bilete se închide la: 16:15

 
 

Unirea Principatelor Române la MNIR

  • 20/01/2026
  • Timp citire: 2 Min

3 obiecte, o istorieworkshop organizat cu prilejul zilei de 24 ianuarie

Workshopul „Unirea Principatelor Române: 3 obiecte, o istorie” propune un parcurs interactiv în cadrul expozițiilor „Capodopere din patrimoniul Muzeului Național de Istorie a României”, „RE.MNIR” și „Tezaur Istoric”, în care participanții au ocazia să afle informații relevante despre Unirea Principatelor Române din 1859, pornind de la piese de patrimoniu reprezentative aflate în expunere.

În centrul activității se vor afla trei obiecte aflate în colecția muzeului:

  • Tabloul Proclamarea Unirii (24 Ianuarie 1859), o remarcabilă operă de artă semnată de Theodor Aman disponibilă în expoziția „RE.MNIR”: cea mai reprezentativă creație plastică ce are ca subiect Unirea Principatelor Române din 1859
  • Veselă ce poartă însemnele heraldice ale Principatelor Unite, aflată în expoziția Capodopere: set de porțelan de Sevres cu stema Pincipatelor Unite, care a aparținut domnitorului Unirii
  • Obiecte personale aparținând lui Alexandru Ioan Cuza expuse în Tezaur Istoric cum ar fi brelocul cu sigiliu, verigheta și butonii sau medalionul oferit de cetățenii districtului Tecuci în 1863

Workshopul se încheie cu o activitate de explorare în muzeu, de tip treasure hunt, în care vizitatorii sunt invitați să identifice un obiect „ascuns”, în completarea poveștii Unirii Principatelor Române. Activitatea pune accent pe observarea obiectelor și contactul direct, nemijlocit între acestea și vizitator, invitând la dialog cu muzeografii ce vor facilita workshopul, oferind o perspectivă accesibilă și nuanțată asupra acestui complex proces și eveniment istoric ce a avut loc în urmă cu 167 de ani.


Când? Sâmbătă, 24 ianuarie, 2026, orele 13:00 și 15:00

Unde? La Muzeul Național de Istorie a României, Calea Victoriei nr.12, București

Cum particip? Prin achiziționarea unui bilet de acces în muzeu

 

Durată: 60 minute

Public: copii și adulți

Format: ghidaj tematic și activități interactive

Unirea Principatelor Române la MNIR 3 obiecte, o istorie – workshop organizat cu prilejul zilei de 24 ianuarie
Program vizitare

Luni – Marți : închis
Miercuri – Duminică: 9.00 – 17.00
Casa de bilete se închide la: 16:15

Adresa

Calea Victoriei 12, Sector 3, București 030026, România

Vă invităm să vizitați cele trei mari expoziții permanente – Tezaurul Istoric, Copia Columnei lui Traian și Lapidarium – precum și o serie de expoziții temporare.